تبلیغات
مهندسی خطوط راه آهن - موسسات راه آهن "موسسه بین المللی راه آهن ها UIC"

عنوان موسسه:

اتحادیه بین المللی راه آهن ها  UIC

معرفی:

اتحادیه بین المللی راه آهن ها با هدف یکنواخت سازی مقررات و شرایط بهره برداری از راه آهن در میان کشورها و شرکتهای عضو در سال 1923 تاسیس گردید ارتقا همکاری های  فنی در جهت بهینه سازی بهره برداری  یکپارچه سازی سیستم ریلی کشورهای عضو وهمچنین تدوین استانداردهای لازم در صنعت حمل و نقل ریلی از محورهای فعالیت این سازمان می باشد. راه اهن جمهوری اسلامی ایران در سال 1947 به این سازمان پیوست و از همان ابتدای عضویت در جهت بهره گیری از رهنمودهای آن اقدام نمود و همواره فعالیت خود را در این سازمان گسترش داده است به نحوی که در حال حاضر با مشارکت در اجلاس های UIC و دریافت، بررسی و اجرای دستورالعمل و اتخاذ تصمیمات مقتضی گامهای موثری در راستای ارتقا  شرایط بهره برداری از خطوط ریلی کشور  برداشته است.

پایگاه اتحادیه بین المللی راه آهن ها در پاریس بوده و در حال حاضر 161 شرکت و دست اندرکاران  صنعت حمل و نقل ریلی از پنج قاره جهان در این سازمان عضویت دارند به لحاظ تقسیم بندی از نظر اهمیت و میزان فعالیت در اتحادیه، اعضای uic به سه گروه فعال وابسته و تابع تقسیم می گردند.

هدف تشکیل:

برای هماهنگی و بهبود مشخصات فنی تشكیل شده است و مدارك و مراجع علمی، فنی و اجرایی زیادی را تهیه و بصورت استانداردهای طراحی ارائه میكند.

محصولات تخصصی:

این اتحادیه در زمینه های مختلف تخصص راه آهن فیشهایی ارائه کرده است تا نیاز تخصصی اعضای خود را به اطلاعات تخصصی پوشش دهد. در زمینه خطوط راه آهن نیز در دسته ای جداگانه تعداد زیادی فیش و استاندارد ارائه نموده است که در بخش آیین نامه های مهندسی راه آهن برخی از آنها را معرفی و ارائه می نمایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این بخش مطالبی که در بخش آیین نامه های مهندسی راه آهن ارائه می گردد را دنبال نمایید.

فیش های UIC: در راستای  یکنواخت سازی مقررات و شرایط بهره برداری از راه اهن  که هدف تشکیل اتحادیه بوده UIC  از ابتدای تاسیس تاکنون  اقدام به تدوین  ضوابط و معیارهای مشخص در موضوعات مربوط به فعالیتهای حمل و نقل  ریلی کرده و معیارهای خاص خود را به صورت فیش های طبقه بندی شده میان اعضا توزیع نموده است تا نسبت به اجرای مفاد آن اقدام نماید به طور کلی فعالیتهای UIC مشتمل بر تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی در موضوعات متنوع  مرتبط با صنعت حمل و نقل ریلی می باشد کلیه فیش های اتحادیه بین المللی راه آهن ها به سه گروه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی تهیه می شود.

طبقه بندی  فیش های مذکور که بر اساس موضوعات مختلفی است که در صنعت حمل و نقل  ریلی وجود دارد  جزئیات مربوط به این طبقه بندی  به شرح جدول زیر می باشد.

جدول - طبقه بندی موضوعی فیش های اتحادیه بین المللی  راه آهنها

شماره سری فیش

موضوع

0

اساس نامه و مقررات داخلی  اتحادیه

100

مسافری و توشه

200

ترافیک باری

300

امور مالی و حسابداری

400

بهره برداری

500

ناوگان ریلی

600

نیروی کشش

700

خط و ابنیه

800

مشخصات فنی و عمومی

900

تکنولوژی اطلاعات و متفرقه

برای اطلاع از عناوین و زیر عنوان های بیشتر در پایگاه اصلی UIC کلیک کنید.

فیش های گروه 700 و 800 این اتحادیه می تواند مرتبط با موضوع مورد بررسی در این پایگاه می باشد که موراد مورد کاربرد این فیش ها در این دو دسته در بخش معرفی آیین نامه های مهندسی راه آهن همین پایگاه ارائه می گردند.

از نظر اهمیت ضوابط و معیارهای مندرج در هر فیش  و ضرورت به کارگیری یک فیش خاص سه سطح کاربردی به شرح زیر تعریف شده است:

- فیش های اجباری با علامت اختصاریO  به نشانه کلمه obligatory

- فیش های توصیه ای با علامت اختصاری R

- فیش های اطلاعاتی  با علامت اختصاری I 

آدرس سایت و دسترسی:

http://www.uic.org

لینک سایت بخش خاورمیانه به زبان فارسی

در ادامه فعالیت این پایگاه، فیشهای تخصصی این موسسه ارائه خواهد شد و این مطلب با ویرایش جدیدتری ارائه می گردد.ارسال توسط عبدالکریم خلعتی
صفحات جانبی
انجمن گفتگو بانک منابع فارسی بانک منابع لاتین بانک مجموعه های طلایی بانک همایشهای داخلی بانک همایشهای خارجی بانک چندرسانه ای بانک نرم افزارها بانک پیوندهای فارسی بانک پیوندهای لاتین


نظر سنجی
کدامیک از دوره های آموزشی زیر را برای شروع فعالیتهای آموزشی و دانشگاهی این پایگاه انتخاب می کنید؟


پیوند های روزانه
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مهندسی خطوط راه آهن می باشد.