تبلیغات
مهندسی خطوط راه آهن - آیین نامه "راهنمای ارزیابی پتانسیل روانگرایی خاك، پیامدها و روش های كاهش مخاطرات آن"

نشریه 525

راهنمای ارزیابی پتانسیل روانگرایی خاك، پیامدها و روش های كاهش مخاطرات آن

تاریخ: 1391/06/15

درجه اهمیت: *****

Guideline for Assessment of Soil Liquefaction Potential, Consequences and Mitigation Methods

با توجه به قرار گرفتن ایران در منطقه ای با خطر لرزه خیزی بالا، نیروهای ناشی از زلزله یكی از عوامل كنترل كننده ی طراحی در مهندسی عمران می باشد. ماهیت و روش اعمال این نیروها روی سازه موضوع شناخته شده ای است كه در آیین نامه های مختلف به تفصیل در مورد آن ها توضیح داده شده است. در قلمرو ژئوتكنیك، با وجود آن كه سال های نسبتا زیادی از مشاهد هی مخاطرات لرزه ای مختلف می گذرد، این پدیده ها نسبت به اثرات زلزله روی سازه ناشناخته تر هستند. به نظر می رسد كه پیچیدگی ساز و كار و نیاز به تحقیقات گسترده و پرهزینه تر عامل اصلی این عدم شناخت نسبی باشد.

یكی از این مخاطرات لرزه ای كه بنابر آمارهای موجود در زلزله های اخیر، مخر بترین اثر زلزله در مناطق مستعد بوده است، پدیده ی روانگرایی است. این پدیده در دنیا با دو زلزله ی نیگاتا و آلاسكا در سال 1964 میلادی و در كشور ما با زلزله ی منجیل در سال 1369 شمسی به عنوان یك خطر لرزه ای مهم شناخته شد.

 

فصل اول این راهنما به معرفی پدیده ی روانگرایی، مرور سوابق رخداد آن در طی زلزله های گذشته و در نهایت بررسی ساز و كار آن می پردازد. در فصل دوم مخاطرات ناشی از روانگرایی به همراه چارجوب كلی ارزیابی این مخاطرات مورد بررسی قرار می گیرد. آشنایی با عوامل موثر بر استعداد روانگرایی و ارایه ی روش های ارزیابی این استعداد برای انواع خاك ها موضوع فصل بعدی راهنما می باشد.

فصل چهارم روش های ارزیابی پتانسیل روانگرایی را در قالب دو گروه كلی روش های عددی و تجربی و آزمایشگاهی مورد بررسی قرار داده و زمینه را برای ارایه ی جزییات ارزیابی پتانسیل براساس یكی از روش ها یعنی روش تنش در فصل ششم فراهم می كند.

در صورت برقراری پایداری كلی ساختگاه، تخمین تغییرمكان های لرزه ای مرتبط با روانگرایی به منظور مقایسه با معیارهای عملكردی براساس توصیه های فصل هفتم انجام می شود. چنانچه به دلیل عدم پایداری ساختگاه یا تغییرمكان های بیش از حد، عملكرد رضایت بخش سازه ها و تاسیسات تامین نشود، می توان از روش های مختلف بهسازی خاك برای كاهش مخاطرات روانگرایی استفاده كرد. كلیات روش های بهسازی در كنار جزییات تعدادی از آ ن ها موضوع فصل هشتم راهنما است. در نهایت با ارایه ی چهار مثال كاربردی سعی شده است تا نحوه ی به كارگیری روابط و توصیه های ارایه شده در فصلهای مختلف در عمل نشان داده شود.

این نشریه قابل استفاده در هر دو بخش خدمات مطالعات و زیر سازی می باشد.

{ برای دریافت فایل نشریه و مشاهده تصاویر منتخب روی آنها کلیک کنید }


 

 

فایل: pdf   | حجم: 24.9 Mb

گروه3  | 390 صفحه
طبقه بندی: آیین نامه های راه آهن، 
ارسال توسط عبدالکریم خلعتی
صفحات جانبی
انجمن گفتگو بانک منابع فارسی بانک منابع لاتین بانک مجموعه های طلایی بانک همایشهای داخلی بانک همایشهای خارجی بانک چندرسانه ای بانک نرم افزارها بانک پیوندهای فارسی بانک پیوندهای لاتین


نظر سنجی
کدامیک از دوره های آموزشی زیر را برای شروع فعالیتهای آموزشی و دانشگاهی این پایگاه انتخاب می کنید؟


پیوند های روزانه
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مهندسی خطوط راه آهن می باشد.